Home MONITOR - TV MSI MSI OPTIX MAG241CR 23.6 INCH 144HZ FHD CURVED GAMING MONITOR
MSI OPTIX MAG24C 24 INCH CURVED GAMING MONITOR
Back to products
MSI OPTIX MAG275R2 27 INCH FHD 170HZ IPS GAMING MONITOR
MSI OPTIX MAG275R2 27 INCH FHD 170HZ IPS GAMING MONITOR ৳ 0.00
MSI OPTIX MAG241CR 23.6 INCH 144HZ FHD CURVED GAMING MONITOR
৳ 0.00
KEY FEATURES
  • MODEL: MSI OPTIX MAG241CR
  • RESOLUTION: FHD (1920 X 1080)
  • DISPLAY: VA, 144HZ, 1MS
  • PORTS: 2X HDMI, 1X DP3X USB
  • FEATURES: FREE SYNC, FLICKER FREE, LOW BLUE LIGHT
Compare
Add to wishlist
Categories: MONITOR - TV, MSI
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
Description
DISPLAY FEATURES
DISPLAY SIZE 23.6 INCH
DISPLAY TYPE LED
PANEL TYPE VA
RESOLUTION FHD1 (920 X 1080)
PIXEL PITCH(MM) 0.27156(H) X 0.27156(V)
DISPLAY SURFACE ANTI-GLARE
ASPECT RATIO 16 : 9
VIEWING ANGLE 178° (H) / 178° (V)
BRIGHTNESS 300 NITS
CONTRAST RATIO 3000:1 (HDCR:100000000:1)
REFRESH RATE 144HZ
COLOR SUPPORT 16.7M
COLOR GAMUT 90% DCI-P3, UP TO 115% SRGB
RESPONSE TIME 1MS
CURVATURE 1500R
OTHERS FEATURES ACTIVE DISPLAY AREA (MM); 521.3952(H) X 293.2848(V)
VIDEO FEATURES
FLICKER FREE YES
LOW BLUE LIGHT YES
FREE SYNC SUPPORT YES
AUDIO FEATURES
SPEAKER (BUILT IN) NO
CONNECTIVITY
DISPLAY PORT 1X DP
HDMI 2X HDMI (1.4)
USB PORT(S) 2X USB 2.0
1X USB 2.0 TYPE B (PC TO MONITOR)
AUDIO JACK 1X EARPHONE OUT
MECHANICAL DESIGN
TILT -5° ~ 20°
HEIGHT ADJUSTMENT 0 ~ 130MM
VESA WALL MOUNT 100 X 100 MM
SECURITY LOCKER KENSINGTON LOCK
PHYSICAL SPECIFICATION
COLOR BLACK
DIMENSION 536.4 X 531 X 231 MM (W X H X D)
WEIGHT 5.1KG / 7.3KG (NW / GW)
POWER
TYPE INTERNAL ADAPTOR
POWER CONSUMPTION 28W
VOLTAGE 100~240V, 50~60HZ
WARRANTY INFORMATION
WARRANTY 03 YEARS WARRANTY
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “MSI OPTIX MAG241CR 23.6 INCH 144HZ FHD CURVED GAMING MONITOR” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Related products
-20%
Compare
DELL AH-IPS LED D1918H 18.5 INCH MONITOR WITH HDMI
MONITOR - TV, DELL MONITOR
৳ 11,000.00 Original price was: ৳ 11,000.00.৳ 8,800.00Current price is: ৳ 8,800.00.
  • Model: Dell D1918H
  • Response Time: 5ms
  • Resolution: 1366 x 768
  • Flicker-free screen and Comfort View
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
-13%
SONY 32 INCH SMART HD LED TV
MONITOR - TV, SONY
৳ 16,000.00 Original price was: ৳ 16,000.00.৳ 14,000.00Current price is: ৳ 14,000.00.
BRAND : SONY
SIZE       : 32 INCH
TYPE    :  LED SMART TV
Add to cart
Quick view
-6%
HP AH-IPS LED V19 HD 18.5 INCH MONITOR
MONITOR - TV, HP
  • Model: V19
  • 18.5" (1366 x 768) TN HD LED Display
  • Interface: VGA Port x 1
  • Brightness: 200 nits
  • Refresh Rate: 60Hz
-8%Sold out
HP AH-IPS LED V194 18.5 INCH MONITOR
MONITOR - TV, HP
  • Model: HP V194
  • Resolution:1366 x 768 at 60 Hz
  • Response Time: 5ms
  • Viewing Angle:65° (V)/90°(H)
  • Brightness:200 cd/m²
Read more
-9%
HP P22H G4 21.5 INCH FULL HD IPS MONITOR
KEY FEATURES
  • MODEL: P22H G4
  • DISPLAY: IPS, 60HZ, 5MS
  • PORTS: HDMI, DP, VGA
  • FEATURES: FLICKER FREE, LOW BLUE LIGHT
-12%
ASUS ROG SWIFT PG259QNR 24.5 INCH 360HZ FHD ESPORTS G-SYNC GAMING MONITOR
MONITOR - TV, ASUS
  • MODEL: ROG SWIFT PG259QNR
  • DISPLAY: IPS, 360HZ, 1MS GTG
  • PORTS: 1X HDMI, 1X DP, 2X USB, EARPHONE JACK
  • FEATURES: G-SYNC, FLICKER FREE, LOW BLUE LIGHT
-6%
ASUS BE24EQK 23.8 INCH FHD BUSINESS MONITOR WITH WEBCAM
MONITOR - TV, ASUS
  • MODEL: BE24EQK
  • DISPLAY: IPS, 60HZ, 5MS
  • PORTS: HDMI, VGA, DP, AUDIO INPUT
  • FEATURES: WEB CAMERA, MICROPHON
-6%Sold out
HP BACKLIT IPS LED 22FW 21.5 INCH BORDERLESS MONITOR WITH HDMI
  • Model: HP 22fw
  • Resolution: 1920 x 1080 @ 60Hz